Jak lymfodrenáž funguje

Co je lymfatický systém?

Lymfatický systém je tvořen lymfatickými cévami, uzlinami a lymfatickými orgány (mandle, slezina a brzlík). V tomto systému koluje míza tzv. lymfa, která vzniká z mezibuněčné tekutiny a transportuje živiny i odpadní látky do krevního oběhu.

Lymfatický oběh je jednocestný. Její pomalý jednosměrný pohyb zabezpečuje nepřímo krevní tlak a svaly. Začíná slepě v tkáních, končí dvěma cévními kmeny, které se v nadklíčkové oblasti napojují na žilní oběh. Konečný transport odpadních látek do vylučovacích orgánů se děje žilní krví (do ledvin a močí ven z těla).

Manuální lymfodrenáž je zvláštní druh hmatové techniky, který aktivuje mízní systém, podporuje zrychlení toku lymfy a její transportní funkci. 

Provádí se na suché pokožce pomocí speciálních kruhových hmatů jemným tlakem při pomalé frekvenci, vždy od centrální oblasti směrem k periferii po předchozím vyprázdnění sběrných mízních uzlin. Mohou být použity velmi kvalitní oleje, které podporují očistný proces a celou proceduru zpříjemní.

 

Manuální lymfodrenáž obličejedekoltu a šíje zpomalí tvorbu vrásek, zlepší krevní oběh a regeneraci pleti, pomáhá s odstraněním kruhů i váčků pod očima, výrazně zlepší průběh akné a také mají příznivý vliv na odstranění bolestí hlavy a migrén.

 

Nejžádanější je manuální lymfodrenáž dolních končetin a hýždí. Kromě příznaků celulitidy umí odstranit otoky nohou nebo ulevit od svalové bolesti. Velmi prospěšné je spojit lymfatickou masáž s pravidelným pohybem - jízda na kole, plavání, delší procházky. 

 

 

Manuální lymfodrenáž horních končetin je vhodná i po operacích prsů jako součást komplexní terapie.

 

Po manuální lymfodrenáži člověk pocítí výrazné uvolnění, dostavit se může i zvýšené vyměšování (nosní sliznice, střeva, močový měchýř), někdy se dostaví větší žízeň, hlad nebo častější zívání.