Jak IPL funguje

Přístroj IPL pracuje na principu světelného výboje.

Ošetření se provádí v několika fázích, protože růstové fáze se u jednotlivých chloupků střídají. Fotoepilace je nejúčinnější v růstové fázi chloupku. Aby zajistili i odstranění chloupků, které jsou během prvního ošetření v klidové fázi, opakuje se ošetření 4–6krát v rozmezí cca 4–8 týdnů. Tím se zajistí, že se postupně „zastihnou“ všechny chloupky v jejich růstové fázi a odstraní se.

Do pokožky je vysílán paprsek o specifické vlnové délce (podle právě prováděného ošetření). Tento světelný impulz je absorbován do tkáně, která obsahuje barvivo (např. melanin). Paprsek se přemění na tepelnou energii, která zničí buňku vlasového váčku. Ta je po několika dnech samovolně vypuzena z těla, a to bez poškození okolní tkáně. Tento proces se nazývá selektivní fototermolýza.

Fotoepilace je nejúčinnější u tmavších chloupků na světlejší pleti. Lze však odstranit i světlejší až světlé chloupky. Nejviditelnější efekt se dostavuje v oblasti podpaží a třísel, a to zpravidla již po 2 – 3 ošetřeních. U chlupů na obličeji je někdy potřeba více ošetření. Jedná-li se o velmi světlé jemné chloupky na obličeji, nelze výsledek zaručit.